10P-4L6M-D5-V2
10-port sector antenna, 4x 698–960 and 6x 1710–2690 MHz, 65° HPBW, 5x RET
Features and benefits
- All Internal RET actuators are connected in “Cascaded SRET” configuration
- Uses the 4.3-10 connector which is 40 percent smaller than the 7-16 DIN connector
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Aluminum |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 6 |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 10 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) | Mid band (3) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 469 mm | 18.465 in |
| Depth | 198 mm | 7.795 in |
| Length | 2490 mm | 98.032 in |
| Net Weight, antenna only | 37.1 kg | 81.791 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 698 – 960 MHz | 1710 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,000 W |
Electrical specifications
| R1,R2 | R1,R2 | R1,R2 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | |
| Frequency Band, MHz | 698–806 | 790–894 | 880–960 | 1710–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2400 | 2490–2690 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 | 5-10 | 5-10 | 5-10 | 5-10 | 5-10 |
| Gain, dBi | 16.2 | 16.7 | 16.8 | 17.6 | 17.8 | 18.0 | 17.8 | 18.1 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 64 | 62 | 62 | 63 | 63 | 61 | 62 | 55 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 8.8 | 7.9 | 7.4 | 6.5 | 6.3 | 6 | 5.3 | 4.8 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 20 | 22 | 19 | 16 | 16 | 20 | 22 | 18 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 29 | 29 | 30 | 29 | 28 | 28 | 28 | 26 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Inter-band, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 681.0 N @ 150 km/h (153.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 368.0 N @ 150 km/h (82.7 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 723.0 N @ 150 km/h (162.5 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 200 km/h (124 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 540 mm | 21.260 in |
| Depth, packed | 275 mm | 10.827 in |
| Length, packed | 2760 mm | 108.661 in |
| Weight, gross | 53.1 kg | 117.065 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Aluminum |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 6 |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 10 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) | Mid band (3) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 469 mm | 18.465 in |
| Depth | 198 mm | 7.795 in |
| Length | 2490 mm | 98.032 in |
| Net Weight, antenna only | 37.1 kg | 81.791 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 698 – 960 MHz | 1710 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,000 W |
Electrical specifications
| R1,R2 | R1,R2 | R1,R2 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | Y1-Y3 | |
| Frequency Band, MHz | 698–806 | 790–894 | 880–960 | 1710–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2400 | 2490–2690 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 | 5-10 | 5-10 | 5-10 | 5-10 | 5-10 |
| Gain, dBi | 16.2 | 16.7 | 16.8 | 17.6 | 17.8 | 18.0 | 17.8 | 18.1 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 64 | 62 | 62 | 63 | 63 | 61 | 62 | 55 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 8.8 | 7.9 | 7.4 | 6.5 | 6.3 | 6 | 5.3 | 4.8 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 20 | 22 | 19 | 16 | 16 | 20 | 22 | 18 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 29 | 29 | 30 | 29 | 28 | 28 | 28 | 26 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Inter-band, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 681.0 N @ 150 km/h (153.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 368.0 N @ 150 km/h (82.7 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 723.0 N @ 150 km/h (162.5 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 200 km/h (124 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 540 mm | 21.260 in |
| Depth, packed | 275 mm | 10.827 in |
| Length, packed | 2760 mm | 108.661 in |
| Weight, gross | 53.1 kg | 117.065 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads