6VV-10A-R6
24-port multibeam antenna, 24x 1695–2690 MHz, 6x 10-14° HPBW, 6x RET
Features and benefits
- Provides 6 beams covering 1.695-2.69 GHz in 16 deg sectors
- Covers the entire mid-band, including bands 1,3,7,25,66,30,38,40,41
- Increases capacity density for maximum throughput
- Novel design produces stable beam peak positions at mid band
- Each beam supports 4x4 MIMO for high capacity at venues or special events
- 6 RETs available to control independently e-tilt for each beam to balance traffic between beams and optimize coverage
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Multibeam |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 24 |
| RF Connector Quantity, total | 24 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Mid band (6) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 970 mm | 38.189 in |
| Depth | 235 mm | 9.252 in |
| Length | 1600 mm | 62.992 in |
| Net Weight, without mounting kit | 66.7 kg | 147.048 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 2,000 W |
Electrical specifications
| Y1-Y12 | Y1-Y12 | Y1-Y12 | Y1-Y12 | Y1-Y12 | |
| Frequency Band, MHz | 1695–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| RF Port | 1-24 | 1-24 | 1-24 | 1-24 | 1-24 |
| Gain, dBi | 21.9 | 22.4 | 23.1 | 23.8 | 23.4 |
| Beam Centers, Horizontal, degrees | ±24 ±40 ±8 | ±24 ±40 ±8 | ±24 ±40 ±8 | ±24 ±40 ±8 | ±24 ±40 ±8 |
| Beam Crossover, dB | 7.00 | 8.00 | 9.00 | 10.00 | 13.00 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 12 | 11 | 10 | 9 | 9 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 11.9 | 11.2 | 10.5 | 9.1 | 8.4 |
| Beam Tilt, degrees | 4–10 | 4–10 | 4–10 | 4–10 | 4–10 |
| USLS (First Lobe), dB | 11 | 10 | 11 | 13 | 12 |
| CPR at Boresight, dB | 14 | 18 | 18 | 15 | 17 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Beam to Beam, dB | 19 | 19 | 19 | 19 | 18 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 1,983.0 N @ 150 km/h (445.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 606.0 N @ 150 km/h (136.2 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 1,983.0 N @ 150 km/h (445.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 1122 mm | 44.173 in |
| Depth, packed | 561 mm | 22.087 in |
| Length, packed | 1866 mm | 73.465 in |
| Weight, gross | 92 kg | 202.825 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Multibeam |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 24 |
| RF Connector Quantity, total | 24 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Mid band (6) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 970 mm | 38.189 in |
| Depth | 235 mm | 9.252 in |
| Length | 1600 mm | 62.992 in |
| Net Weight, without mounting kit | 66.7 kg | 147.048 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 2,000 W |
Electrical specifications
| Y1-Y12 | Y1-Y12 | Y1-Y12 | Y1-Y12 | Y1-Y12 | |
| Frequency Band, MHz | 1695–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| RF Port | 1-24 | 1-24 | 1-24 | 1-24 | 1-24 |
| Gain, dBi | 21.9 | 22.4 | 23.1 | 23.8 | 23.4 |
| Beam Centers, Horizontal, degrees | ±24; ±40; ±8 | ±24; ±40; ±8 | ±24; ±40; ±8 | ±24; ±40; ±8 | ±24; ±40; ±8 |
| Beam Crossover, dB | 7.00 | 8.00 | 9.00 | 10.00 | 13.00 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 12 | 11 | 10 | 9 | 9 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 11.9 | 11.2 | 10.5 | 9.1 | 8.4 |
| Beam Tilt, degrees | 4–10 | 4–10 | 4–10 | 4–10 | 4–10 |
| USLS (First Lobe), dB | 11 | 10 | 11 | 13 | 12 |
| CPR at Boresight, dB | 14 | 18 | 18 | 15 | 17 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Beam to Beam, dB | 19 | 19 | 19 | 19 | 18 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 1,983.0 N @ 150 km/h (445.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 606.0 N @ 150 km/h (136.2 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 1,983.0 N @ 150 km/h (445.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 1122 mm | 44.173 in |
| Depth, packed | 561 mm | 22.087 in |
| Length, packed | 1866 mm | 73.465 in |
| Weight, gross | 92 kg | 202.825 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads