VV-33A-R2VB
4-port sector antenna, 4x 1695–2690 MHz, 33°HPBW, 2x RETs
Features and benefits
- Narrow beamwidth capacity antenna for higher level of densification and enhanced data throughput
- Ideal for high gain corridor coverage or capacity optimization
- All Internal RET actuators are connected in "Cascaded SRET" configuration
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 4 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Mid band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 498 mm | 19.606 in |
| Depth | 197 mm | 7.756 in |
| Length | 1500 mm | 59.055 in |
| Net Weight, antenna only | 21.6 kg | 47.620 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 500 W |
Electrical specifications
| Frequency Band, MHz | 1695–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| Gain, dBi | 20.4 | 20.9 | 21.4 | 22.0 | 21.9 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 38 | 33 | 30 | 25 | 26 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 6.7 | 6.3 | 5.8 | 5 | 4.7 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 17 | 20 | 19 | 20 | 18 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Isolation, Inter-band, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Electrical specifications, basta
| Frequency Band, MHz | 1695–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| Gain by all Beam Tilts, average, dBi | 19.9 | 20.6 | 21.2 | 21.7 | 21.6 |
| Gain by all Beam Tilts Tolerance, dB | ±0.7 | ±0.4 | ±0.5 | ±0.4 | ±0.5 |
| Beamwidth, Horizontal Tolerance, degrees | ±3.3 | ±2.2 | ±3.1 | ±1.6 | ±1.6 |
| Beamwidth, Vertical Tolerance, degrees | ±0.4 | ±0.3 | ±0.4 | ±0.2 | ±0.2 |
| CPR at Boresight, dB | 20 | 22 | 22 | 24 | 20 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 549.0 N @ 150 km/h (123.4 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 183.0 N @ 150 km/h (41.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 452.0 N @ 150 km/h (101.6 lbf @ 150 km/h) |
Packaging and weights
| Width, packed | 560 mm | 22.047 in |
| Depth, packed | 280 mm | 11.024 in |
| Length, packed | 1755 mm | 69.095 in |
| Weight, gross | 33.5 kg | 73.855 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.andrew.com/ProductCompliance |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 4 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Mid band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 498 mm | 19.606 in |
| Depth | 197 mm | 7.756 in |
| Length | 1500 mm | 59.055 in |
| Net Weight, antenna only | 21.6 kg | 47.620 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 500 W |
Electrical specifications
| Frequency Band, MHz | 1695–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| Gain, dBi | 20.4 | 20.9 | 21.4 | 22.0 | 21.9 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 38 | 33 | 30 | 25 | 26 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 6.7 | 6.3 | 5.8 | 5 | 4.7 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 17 | 20 | 19 | 20 | 18 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Isolation, Inter-band, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Electrical specifications, basta
| Frequency Band, MHz | 1695–1880 | 1850–1990 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| Gain by all Beam Tilts, average, dBi | 19.9 | 20.6 | 21.2 | 21.7 | 21.6 |
| Gain by all Beam Tilts Tolerance, dB | ±0.7 | ±0.4 | ±0.5 | ±0.4 | ±0.5 |
| Beamwidth, Horizontal Tolerance, degrees | ±3.3 | ±2.2 | ±3.1 | ±1.6 | ±1.6 |
| Beamwidth, Vertical Tolerance, degrees | ±0.4 | ±0.3 | ±0.4 | ±0.2 | ±0.2 |
| CPR at Boresight, dB | 20 | 22 | 22 | 24 | 20 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 549.0 N @ 150 km/h (123.4 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 183.0 N @ 150 km/h (41.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 452.0 N @ 150 km/h (101.6 lbf @ 150 km/h) |
Packaging and weights
| Width, packed | 560 mm | 22.047 in |
| Depth, packed | 280 mm | 11.024 in |
| Length, packed | 1755 mm | 69.095 in |
| Weight, gross | 33.5 kg | 73.855 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.andrew.com/ProductCompliance |
Documentation & downloads