4P-4L-C2-V8
4-port sector antenna, 4x 698–960 MHz, 65° HPBW, 2x RET
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Single band |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 7-16 DIN Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 4 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 13 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 448 mm | 17.638 in |
| Depth | 145 mm | 5.709 in |
| Length | 2450 mm | 96.457 in |
| Net Weight, without mounting kit | 25.5 kg | 56.218 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 698 – 960 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 800 W |
Electrical specifications
| R1,R2 | R1,R2 | R1,R2 | |
| Frequency Band, MHz | 698–803 | 824–894 | 880–960 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 67 | 60 | 56 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 8.6 | 7.8 | 7.3 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 16 | 18 | 18 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 26 | 27 | 27 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Inter-band, dB | 25 | 25 | 25 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 |
Electrical specifications, basta
| Frequency Band, MHz | 698–803 | 824–894 | 880–960 |
| Gain by all Beam Tilts, average, dBi | 15.4 | 16.1 | 16.5 |
| Gain by all Beam Tilts Tolerance, dB | ±0.6 | ±0.6 | ±0.7 |
| Beamwidth, Horizontal Tolerance, degrees | ±7 | ±6 | ±6 |
| Beamwidth, Vertical Tolerance, degrees | ±0.8 | ±0.7 | ±0.7 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 960.0 N @ 150 km/h (215.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 279.0 N @ 150 km/h (62.7 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 988.0 N @ 150 km/h (222.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 200 km/h (124 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 550 mm | 21.654 in |
| Depth, packed | 245 mm | 9.646 in |
| Length, packed | 2670 mm | 105.118 in |
| Weight, gross | 34.5 kg | 76.059 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Single band |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 7-16 DIN Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 4 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 13 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 448 mm | 17.638 in |
| Depth | 145 mm | 5.709 in |
| Length | 2450 mm | 96.457 in |
| Net Weight, without mounting kit | 25.5 kg | 56.218 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 698 – 960 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 800 W |
Electrical specifications
| R1,R2 | R1,R2 | R1,R2 | |
| Frequency Band, MHz | 698–803 | 824–894 | 880–960 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 67 | 60 | 56 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 8.6 | 7.8 | 7.3 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 16 | 18 | 18 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 26 | 27 | 27 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Inter-band, dB | 25 | 25 | 25 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 |
Electrical specifications, basta
| Frequency Band, MHz | 698–803 | 824–894 | 880–960 |
| Gain by all Beam Tilts, average, dBi | 15.4 | 16.1 | 16.5 |
| Gain by all Beam Tilts Tolerance, dB | ±0.6 | ±0.6 | ±0.7 |
| Beamwidth, Horizontal Tolerance, degrees | ±7 | ±6 | ±6 |
| Beamwidth, Vertical Tolerance, degrees | ±0.8 | ±0.7 | ±0.7 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 960.0 N @ 150 km/h (215.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 279.0 N @ 150 km/h (62.7 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 988.0 N @ 150 km/h (222.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 200 km/h (124 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 550 mm | 21.654 in |
| Depth, packed | 245 mm | 9.646 in |
| Length, packed | 2670 mm | 105.118 in |
| Weight, gross | 34.5 kg | 76.059 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads