RVV-65B-R3VB-V2
6-port sector antenna, 2x 694-960 and 4x 1695–2690 MHz, 65° HPBW, 3x RET
Features and benefits
- All Internal RET actuators are connected in “Cascaded SRET” configuration
- Retractable tilt indicator rods
- Uses the 4.3-10 connector which is 40 percent smaller than the 7-16 DIN connector
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 4 |
| RF Connector Quantity, low band | 2 |
| RF Connector Quantity, total | 6 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (1) | Mid band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 397 mm | 15.630 in |
| Depth | 157 mm | 6.181 in |
| Length | 1997 mm | 78.622 in |
| Net Weight, antenna only | 19.5 kg | 42.990 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 800 W |
Electrical specifications
| R1 | R1 | R1 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | |
| Frequency Band, MHz | 698–806 | 790–894 | 890–960 | 1695–1995 | 1920–2300 | 2300–2500 | 2490–2690 |
| RF Port | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 3-6 | 3-6 | 3-6 | 3-6 |
| Gain, dBi | 16.1 | 16.4 | 16.4 | 18.4 | 18.9 | 18.7 | 19.2 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 61 | 59 | 64 | 59 | 58 | 58 | 58 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 12.1 | 10.9 | 10 | 6.2 | 5.6 | 5 | 4.7 |
| Beam Tilt, degrees | 2–14 | 2–14 | 2–14 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 20 | 20 | 19 | 17 | 20 | 20 | 22 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 29 | 30 | 31 | 31 | 31 | 29 | 29 |
| CPR at Boresight, dB | 23 | 27 | 24 | 22 | 25 | 23 | 25 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Isolation, Inter-band, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 535.0 N @ 150 km/h (120.3 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 290.0 N @ 150 km/h (65.2 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 830.0 N @ 150 km/h (186.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 492 mm | 19.370 in |
| Depth, packed | 277 mm | 10.906 in |
| Length, packed | 2197 mm | 86.496 in |
| Weight, gross | 29.5 kg | 65.036 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.andrew.com/ProductCompliance |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 4 |
| RF Connector Quantity, low band | 2 |
| RF Connector Quantity, total | 6 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (1) | Mid band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 397 mm | 15.630 in |
| Depth | 157 mm | 6.181 in |
| Length | 1997 mm | 78.622 in |
| Net Weight, antenna only | 19.5 kg | 42.990 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz | 1695 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 800 W |
Electrical specifications
| R1 | R1 | R1 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | |
| Frequency Band, MHz | 698–806 | 790–894 | 890–960 | 1695–1995 | 1920–2300 | 2300–2500 | 2490–2690 |
| RF Port | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 3-6 | 3-6 | 3-6 | 3-6 |
| Gain, dBi | 16.1 | 16.4 | 16.4 | 18.4 | 18.9 | 18.7 | 19.2 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 61 | 59 | 64 | 59 | 58 | 58 | 58 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 12.1 | 10.9 | 10 | 6.2 | 5.6 | 5 | 4.7 |
| Beam Tilt, degrees | 2–14 | 2–14 | 2–14 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 20 | 20 | 19 | 17 | 20 | 20 | 22 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 29 | 30 | 31 | 31 | 31 | 29 | 29 |
| CPR at Boresight, dB | 23 | 27 | 24 | 22 | 25 | 23 | 25 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Isolation, Inter-band, dB | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 535.0 N @ 150 km/h (120.3 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 290.0 N @ 150 km/h (65.2 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 830.0 N @ 150 km/h (186.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 492 mm | 19.370 in |
| Depth, packed | 277 mm | 10.906 in |
| Length, packed | 2197 mm | 86.496 in |
| Weight, gross | 29.5 kg | 65.036 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.andrew.com/ProductCompliance |
Documentation & downloads